MISCELLANEOUS / Rugs / Röllakan 14181009
nr 1418 1009
Edna Martin
(1908-2003), Sverige
Edna Martin (1908-2003), Sweden. Svensk Hemslöjd. No signature. Rutmönstrad botten i olika gröna och gula nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård. 160x240 cm, något slitage, kortsidorna och fransar med skador, de flesta fransar saknas.
Röllakan, Svensk Hemslöjd. Ej signerad. Rutmönstrad botten i olika gröna och gula nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård. 160x240 cm
Condition: något slitage, kortsidorna och fransar med skador, de flesta fransar saknas
Edna Martin, Swedish textilartist born 1908, dead 2003.
8500
SEK 7400
Monday September 13 2021
at 20:00:15
7.000 kr
7.200 kr
7.200 kr